Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” i mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy chodzi na pokładzie emocjonalnym, drugi na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem własnej wartości.
Odtrucia alkoholowe Tykocin
W przypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na osiągnięcie pewności siebie oraz uczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoko mechanizmom uzależnienia.
Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
Wszystek człowiek dysponuje różnego sposobie metodami i formami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji dopasowuje się w etapie pierwszych lat bycia i jest nieodłącznie połączona z grupą styczności z osobami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od stylu i chęci tych wczesnych więzi w wielkim stopniu zależy zakres, w jakim posiadamy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, która była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.
Zobacz również Sieć biznesu
Odtrucia alkoholowe Tykocin
– Właściwa regulacja emocji liczy na nauki ich mówienia, mówienia o nich również świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z swego ośrodka odwykowego “Moje Bycie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród obecnego, co ma, jest w stanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie formy rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i pogawędka z drogimi znajomymi. W przypadku osoby uzależnionej jedynym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.
Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, chociaż nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, by nie mieć i przechodzi z względu picia, więc… pije, by nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w wielkim fragmencie “Małego Księcia”:
– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.
Alkohol, jaki dysponuje być narzędzie na złe emocje, w jasnym czasie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i powodują je nieznośnym. Problemy w książki, problemy finansowe, pogorszenie styczności z rodziną i partnerami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie osoby uzależnionej zmienia się w koszmar, w jakim dobrymi momentami ulgi w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w mieniu osoba uzależniona wprowadza na siebie także większe bycia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w coraz poważniejsze problemy.
Odtrucia alkoholowe Tykocin
Mechanizm iluzji i zaprzeczania
Uzależnienie od alkoholu związane jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie i złą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Najistotniejsze jest zaprzeczenie, że chowa się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pociąga za dużo, toż czynników szuka poza sobą: widać toż stanowić zabieg skojarzenia ze karty najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy początek jest zgodny. Dołącza do tak głębokiego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo kobiet uzależnionych zaczyna wierzyć we prywatne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.
Osoby bliskie, w współczesnym zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają należeć w toku tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć połączonego spośród nim wstydu i upokorzenia, podają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zachowania mogą stanowić powodem procesu bycia we współuzależnienie. Drinkiem z planów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego wadę alkoholową.
Odtrucia alkoholowe Tykocin
Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”
Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji związanych z poczuciem własnej wartości. Kiedy jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, dobra i funkcjonalna prowadzić własnym życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Samym sposobem na zmniejszenie bycia robi się alkohol, który umożliwia stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W formie kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje pełną kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.
Odtrucia alkoholowe Tykocin
Jak wyjść z złego koła?
Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” i iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie zwiększają się i odchodzą do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego środowiska i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który daje także większe cierpienie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie da się wyleczyć, jednak można ją zatrzymać abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest rozpoczęcie nowego życia bez alkoholu, można osiągnąć dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez poparcia w sytuacji terapii zazwyczaj mijają się niepowodzeniem.
Odtrucia alkoholowe Tykocin
zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej